New Delhi, Delhi
GST No. 07AIIPN8367K1ZK
Call 08047675002 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Power | 80 Watt led |
| Country of Origin | Made in India |
We "Greenlite India" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Black Outdoor Light
4. Parth Light etc.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Piece
| Height | 10 Feet |
| Power | Electric |
| Pole Type | 3 Lamp Post |
| Wattage | 60 W |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 65 |
| Shape | Decorative |
| Base | Castt Iron Base |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Garden |
| Lighting Color | Natural White |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
| Power | 100W(Bulb) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 35Hz |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Size/Dimension | 10 Feet(Height) |
View Complete details
| Body Material | Iron |
| Usage/Application | Lighting |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cold White, Natural White, Warm White |
| Lighting Type | Led, Bulb |
| Input Voltage | 240V, 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Power | 100W(Blub) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 40Hz |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Size/Dimension | 10Feet(Height) |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Brand | GreenLite India |
| Power | As per requirement |
| Wattage | As per customer requirement |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Lighting |
| Shape | Round |
| IP Rating | lamp |
| Lighting Color | Cold White, Warm White |
| Lighting Type | Lamp |
| Input Voltage | 240V, 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Body Material | Aluminium |
| Power | 70W(Bulb) |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Size/Dimension | 20Feet(Height) |
We "Greenlite India" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Black Outdoor Light
4. Parth Light etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Material | Aluminium |
| Light Source | Bulb Holder |
| Size | 17" |
| Usage/Application | Outdoor |
| Wattage | 7W |
| Base Material | Aluminium Casting |
| Design | Heritage |
| Power Source | Electric |
| Mounting Type | Pillar Mount |
| IP Rating | IP65 |
| Color | Black |
| Body Color | Black |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Lantern |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25 Piece
| Height | 3 M |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | PU coated Paint |
| Country of Origin | Made in India |
We "Greenlite India" are As A Proprietor Firm Manufacturer in
1. Pole Light
2. Garden Pole Light
3. Black Outdoor Light
4. Parth Light etc.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Power | 100W(Bulb) |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Size/Dimension | 20 Feet(Height) |
| Body Material | aluminium & iron |
| Material | Aluminium |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 55 |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Power | 120W(Bulb) |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 55 Hz |
| Size/Dimension | 13 Feet(Height) |
| Pole Type | Single Arm Pole |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Power | 50W (Bulb) |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 10 Feet |
| Pole Type | Dual Arm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 30 Piece
| Height | 3 M |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Power | 100W(Bulb) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 30Hz |
| Size/Dimension | 20 Feet(Height) |
View Complete details
| Power | 50W(Bulb) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 55Hz |
| Size/Dimension | 10Feet(Height) |
View Complete details
| Power | 100W(Bulb) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Street Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 60Hz |
| Size/Dimension | 15 Feet(Height) |
View Complete details
| Power | 50W(LED) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Natural White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 30Hz |
| Size/Dimension | 14 Feet(Height) |
View Complete details
| Power | 100W(Bulb) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 40Hz |
| Size/Dimension | 14Feet(Height) |
View Complete details
| Power | 40W(LED) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 30 Hz |
| Size/Dimension | 11 Feet(Height) |
View Complete details
| Power | 100W(Bulb) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Natural White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Size/Dimension | 10 Feet(Height) |
| Pole Type | Double Arm Pole |
View Complete details
| Power | 50W(Bulb) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 40Hz |
| Size/Dimension | 10 Feet(Height) |
View Complete details
| Power | 120W(Bulb) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Size/Dimension | 11 Feet(Height) |
View Complete details
| Power | 110W(Blub) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Size/Dimension | 14.5 Feet(Height) |
| Pole Type | Double Arm Pole |
View Complete details
| Power | 110W(Bulb) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Size/Dimension | 12.5 Feet(Height) |
| Pole Type | Single Arm Light |
View Complete details
| Power | 50W(Blub) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 40Hz |
| Size/Dimension | 11.5 Feet(Height) |
| Pole Type | Single Arm Pole |
View Complete details
| Power | 60W(LED) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Size/Dimension | 16 Feet(Height) |
| Pole Type | Single Arm Pole |
View Complete details
| Power | 100W(Bulb) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Bulb |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 30 Hz |
| Size/Dimension | 8 Feet (Height) |
View Complete details
| Power | 20W(LED) |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden Pole Light |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 20Hz |
| Size/Dimension | 10 Feet(Height) |
View Complete details
| Pole Type | Z Pole |
| Material | Aluminium |
| Power | 50W(Bulb) |
| Lighting Color | Warm Yellow |
| Usage/Application | Street |
| IP Rating | IP55 |
| Dimensions | 15 Feet(Height) |
| Voltage | 220V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Piece
| Power | Electric |
| Wattage | 50 W |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Height | 8 Feet |
| Pole Type | Dual Arm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Power | Electric |
| Wattage | 50 W |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 7 Feet |
| Pole Type | Dual Arm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
| Power | Electric |
| Wattage | 50 W |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Pole Type | Dual Arm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Piece
| Power | Electric |
| Wattage | 50 W |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Garden |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Pole Type | Single Arm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Piece
| Wattage | 60 W |
| Input Voltage | 220 V |
| Pole Type | Dual Arm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Usage/Application | Garden |
| Light Type | LED |
| Height | 12 Feet |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Height | 3 meter |
| Body Material | Mild Steel |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Square |
| IP Rating | IP 55 |
| Wattage | 50W(LED) |
| Usage/Application | Street Pole Light |
| Surface Finish | PU coated Paint |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Size/Dimension | 12 Feet(Height) |
| Country of Origin | Made in India |
| Victorian Type | 7500 |
Additional Information:
View Complete details